Error: undefined is not a constructor (evaluating 't.fotoGenislikim.includes("%")') https://service-cms.istanbulc.edu.tr/api/webclient/js?site=17CA31B587224B7EBFD67173B30029F2:1:1767 invoke@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:20619:24 $controllerInit@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:26021:40 nodeLinkFn@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24959:44 compositeLinkFn@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24327:23 publicLinkFn@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:24207:45 https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/disabled-app-b74bf00075.min.js:1:30039 processQueue@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31751:30 https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:31767:39 $eval@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33019:28 $digest@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:32835:36 $apply@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:33127:31 done@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27448:53 completeRequest@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27646:15 requestLoaded@https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:27587:24 undefined https://hastanecerrahpasa.istanbulc.edu.tr/js/vendor-a003fac506.min.js:29418 Gebelik Döneminde Dikkate Alınması Gereken Belirtiler

Gebelik Döneminde Dikkate Alınması Gereken Belirtiler

Anne adaylarında hangi belirtiler tehlike sinyali? Gebelikte dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Rutin kontrollerin önemi nedir? Gebelik dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni ile konuştuk.

-Vaginal Kanamalara Dikkat

Vaginal kanamalar, gebeliğin hangi haftasında olursa olsun, bebeğin ve annenin sağlığı ile ilgili en önemli tehlike belirtisi olarak algılanmalı ve en yakın hastaneye başvurulmalıdır. Bu kanamalar, hamilelerin yüzde 20-25’inde ilk üç aylık dönemde görülmektedir.

-Gebelikte Olan Karın Ağrılarına Dikkat Edilmeli

Gebelikte önemsenmesi gereken belirtiler arasında ağrıyı da unutmamak gerekiyor. İlk üç aylık dönemdeki ağrı, dış gebelik nedeniyle oluşabilir. Eğer ağrıya eşlik eden bir kanama varsa durdurulamayacak düşük ihtimali belirtisi olabilir. Bazen yumurtalıklarda olan bir problem, myom ya da iç organlardaki bir problem veya erken hamilelikte rahmin büyümesine bağlı gerilmelerde ağrıya sebep olabilir. Eğer ağrı sırtta hissediliyorsa ve idrar yaparken yanma oluyorsa, idrar yolu enfeksiyonu ve özellikle sağ böbreğin genişlemesinden (hidronefroz) şüphelenmek gerekir.  İkinci ya da üçüncü ayda sağ üst karın bölgesinde şiddetli ağrı safra kesesi ile ilgili olabileceği gibi çok daha ciddi olarak gebelik zehirlenmesinin ağır tablosu “Hellp Sendromu” da olabilir. Bu sendrom, hamilelikte anne hayatını tehlikeye atabilen en önemli komplikasyonlardan birisidir. Ayrıca gebelik ile oluşan  hipertansiyonun en tehlikeli aşamasıdır. Gebelikte baş ağrısı da yüksek risk gebeliğe bağlı hipertansiyon (preeklempsi) habercisi ya da migren, sinüzit gibi  baş ağrısı nedenlerinden oluşabiliyor. Daha önceden rahim ameliyatı geçirmiş ya da sezaryenle doğum yapmış anne adaylarında nadir de olsa çok ciddi bir problem olan rahim yırtılması (uterus riptürü) da ağrının sebebi olabilir.

-Bebek Günde 10-20 Defa Hareket Ediyorsa İşler Yolunda

İlk gebeliklerde 20. haftada, daha sonraki gebeliklerinde ise 18-19. haftalarda bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlıyor anne adayları. Bebeğin bir gün içerisinde 20 defa veya daha fazla hareket etmesi bebeğin durumunun iyi olduğunun işaretidir. Bebeğin gün içerisinde ayrı zamanlarda 10 defadan fazla hareket etmesi yeterlidir. Fakat bebek günde 10 defadan daha az hareket ediyorsa bu durum bebeğin sıkıntıda olduğunun (Fetal distress) işaretidir. Bebeğin hareketlerinin uzun süre hissedilmemesi durumunda bebek ölümü dahi akla gelmektedir. Bunun dışında bebeğin uyku hali, plasentanın ön tarafta yerleşmiş olması da ‘masum hareketsizlik nedenleri’ arasında sayılabilir.

-Yüksek Ateşe Dikkat Edilmesi Gereken Şikayetler Arasında  

Hamilelikte ateş 37.5 santigrat derecenin üstünde ise herhangi bir yerde enfeksiyon habercisi olabilir. Özellikle yüksek ateşin erken doğumu tetikleyebileceğinin akılda tutulması önemlidir. Diğer olası nedenler arasında su alımında azalma (dehidratasyon) düşünülebilir.

-Şiddetli Kusma ve İştahsızlık Gebeliğin ilk 10-12 Haftasında Görülmekte

Şiddetli kusma ve yemek yiyememe durumu özellikle gebeliğin ilk 10-12 haftasına kadar görülebilen bir durum. Her 100 anne adayından 50 ile 70′inin az ya da çok bulantı ve kusma sorunu yaşadığı biliniyor. Bazı anne adaylarında ise bulantı ve kusmalar hastaneye yatacak ve besin maddelerinin damardan verilmesini gerektirecek kadar şiddetli olabiliyor. Gebelerin idrar tahlilinde aseton ya da keton pozitif bulunması durumunda, anne adayının hastane ortamında damardan beslenmesi gerekmektedir. Diğer bulantı ve kusma nedenleri arasında besin zehirlenmesi, enfeksiyonlar ve mide-barsak sistemi hastalıkları geliyor.

-Rahimde Kasılma Ve Sertleşme Doğumu Başlatabiliyor

Rahimde bebek oynadığı esnadaki gibi kasılma ve sertleşmeler ritmik olarak, gittikçe sıklaşan, süresi uzayan ve kuvveti artan şekilde gerçekleşir ise erken doğum ya da doğum başlamasına işaret ediyor. Bazen de doğuma hazırlık ağrıları olabiliyor. Su alımında azalma ve dehidrasyonda da bu bulgulara sebep olabiliyor. Gebeliğin özelliği nedeni ile daha çok mantar ağırlıklı vaginitis ortaya çıkabilir, ya da cinsel temasla bulaşan enfeksiyonlarda akıntı olabilir. İdrar kaçırmada bazı gebelerde akıntı sorununa sebep olabiliyor.

-Eller, Ayaklar ve Yüzde Oluşan Ani-Aşırı Şişmelere Dikkat

Bu tarz ani şişmeler hamileliğe bağlı hipertansiyon (preeklampsi) da oluşur.  Özellikle kısa sürede normal kilo alış seyrinden fazla kilo alımı varsa, bu neden akla getirilmelidir. Ayrıca bu şişliklere idrar yaparken yanma eşlik ediyorsa, idrar yolu enfeksiyonu akla gelmelidir.

-Görme Bozukluğunun Sebebi Yüksek Tansiyon

Görme bozuklukları hamileliğe bağlı hipertansiyon (preeklampsi) veya ağır preeklampsi işareti olabilir. Bazen diğer görme problemi oluşturan hastalıklarda görme bozukluklarını ortaya çıkarabiliyor. Anne adayının bedeninde ya da psikolojisinde oluşan her belirti gebelikte çok önemli bir durumun işareti olabilir.

-Rutin gebelik takibi çok önemli!

Her anne adayının, gebeliği süresince düzenli olarak kontrollere devam etmesi büyük önem taşıyor. Gebelik takibinin başından sonuna kadar aynı hekim tarafından yapılmasında yarar var. Düzenli takipler anne ve bebek sağlığı için çok önemli. Anne adayının sadece kan grubu, tansiyonu ve kilosunun belirlenmesi ile bile birçok sorun önceden belirlenerek önlem alınabilir.

Haber : Ceylan ÇAKMAK